Dodaj do ulubionych | Startuj z nami

Strona główna | Systemy | Technologie | O firmie | Serwisy montażowe | Zasada działania | Partnerzy | KontaktWAP 

WAP jest skrótem od angielskiego terminu Wireless Application Protocol co można przetłumaczyć jako Protokół Obsługi Aplikacji Bezprzewodowych. Jest to standard opracowany w 1998 roku wspólnie przez wielkie firmy telekomunikacyjne, operatorów sieci telefonicznych, producentów oprogramowania oraz telefonów komórkowych, zrzeszonych w WAP Forum. Za cel postawili sobie ułatwienia dostępu do istotnych informacji i usług dla użytkowników przenośnych urządzeń. 

Z technicznego punktu widzenia WAP to tak naprawde nie jeden, lecz szereg wspólnych standardów określających sposób kodowania, szyfrowania i transmisji komunikatów. Standardy te mają swoje odpowiedniki w klasycznych standardach internetowych. Są to między innymi: WML (odpowiednik HTML), WMLS (odpowiednik JavaScript), WTLS (odpowiednik SSL), WSP/WTP (odpowiedniki HTTP) i ostatecznie szereg alternatywnych standardów będących odpowiednikami indywidualnego numeru IP.

GPS


GPS (Global Positioning System) składa się z trzech zespołów: 
satelitów okrążających Ziemię, 
stacji kontrolujących i monitorujących prowadzonych przez DOD (Departament Obrony USA),
odbiorników GPS, będących w posiadaniu osób prywatnych, instytucji i firm.

Na podstawie danych otrzymanych z satelitów system jest w stanie określić pozycję dbiornika. Do uzyskania dokładnych współrzędnych potrzebne są pomiary z conajmniej trzech satelitów. GPS coraz częściej znajduje zastosowanie w życiu codziennym, jak np. w systemach nawigacji samochodowej. Technologia GPS daje duże możliwości w każdej dziedzinie. System GPS jest udostępniony przez DOD bezpłatnie.

GSM

GSM (Global System for Mobile) jest cyfrowym systemem telefonii komórkowej, szeroko używanym w Europie i innych częściach świata. Korzysta z trzech pasm radiowych 900 MHz, 1800 MHz lub 1900 MHz (USA). GSM stał się standardem komunikacji bezprzewodowej w Europie. Na całym świecie, w 120 krajach ma ponad 120 millionów użytkowników. Większość operatorów GSM na świecie posiada umowy roamingowe, co umożliwia używanie telefonu praktycznie na całej kuli ziemskiej. 

GPRS

GPRS(General Packet Radio Service)
umożliwia szybką transmisję pakietową używając istniejącą architekturę sieci GSM. Sama sieć pozostaje taka sama, poza programowymi rozszerzeniami i dodaniem nowego modułu do BTS'ów. Jest dużym krokiem w stronę sieci 3G (UMTS), i jest czasami nazywany technologią 2.5 generacji. Zamiast zestawiać permanentne i zarazem bardzo drogie połączenie, treść przekazu (tekst, obrazki, dzwięki, programy itd.) jest dzielona na małe pakiety danych, kompresowana i kodowana. Pakiety te następnie są przesyłane do adresata w czasie wolnych cyklów w komunikacji głosowej. Przy GPRS koszt nie zależy od czasu połączenia, zależy natomiast od ilości przesłanych danych. Pozwala to na permanentne zestawienie połączenia i otrzymywanie wszelkich danych gdy tylko staną się dostępne. W zależności od użytej techniki kodowania i zajętości sieci, GPRS może osiągać prędkości do 100 kbps, co jest znaczącą poprawą w stosunku do przesyłu danych w standardowym GSM (9,6 kbps). 

SMS

SMS
jest technologią umożliwiającą przesyłanie krótkich wiadomości tekstowych między użytkownikami telefonów komórkowych. Pozwala umieścić do 160 znaków w jednej wiadomości. Ze względu na dyskretność stała się bardzo popularna wśród młodszych użytkowników. Operatorzy wraz z wieloma innymi firmami używają jej do tworzenia serwisów informacyjnych oraz rozrywkowych.

Do góry strony

 


Systemy do monitoringu, ochrony i logistyki

Telefon:
+48 605 134 014

Fax: 
+48
(58) 340 08 80

Adres:
ul. Kubusia Puchatka 2 (na terenie firmy ARAT)
80-308 Gdańsk

Subskrypcja

Jeżeli chcesz otrzymywać informacje o nowościach w serwisie XPRO, prosto do Twojej skrzynki e-mailowej, zapisz się!

Wszelkie prawa zastrzeżone. © 2005-2006 Xpro. Realizacja: artgalen